wtorek, 4 listopada 2014

Kodeks Wędrowniczy i jego znaczenie

Kodeks Wędrowniczy i jego znaczenie

Kodeks wędrowniczy jest są to obok przyrzeczenia i prawa harcerskiego podstawowe zasady etyczne, moralne i honorowe którymi mają się kierować wędrownicy w ZHP, czyli najstarsza grupa metodyczna w ZHP. Wędrownicy w ZHP to młodzież w wieku 16-25 lat.

Kodeks Wędrowniczy nie jest ścisłym "kodeksem", gdyż powszechnie za kodeks uważa się spisany zbiór przepisów prawa, które w swej treści określają między innymi jakąś sankcję, karę za nieprzestrzeganie przepisu. Tymczasem Kodeks Wędrowniczy są to co najwyżej zalecenia i nie posiada żadnych sankcji. Brak kar za nieprzestrzeganie Kodeksu Wędrowniczego jest zgodny z pozytywną cechą metody harcerskiej.
Kodeks wędrowniczy jest zrozumiałym i prostym zbiorem pewnych zasad życiowych jakimi powinni się kierować wędrownicy.

                     Treść Kodeksu Wędrowniczego

Wędrownicza dewiza: WYJDŹ W ŚWIAT, ZOBACZ, POMYŚL, POMÓŻ, CZYLI DZIAŁAJ!
Być wędrownikiem to niemała sztuka, a dostępna tylko dla tych, którzy posiadają prawdziwie harcerską postawę. Wędrownikowi nie wystarcza znajomość miejsca zamieszkania, wędrownika ciekawi świat, wędrownik, patrząc w swą przyszłość, pragnie odnaleźć własną ścieżkę.
Wędrowanie to znacznie więcej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwałość fizyczna. To sztuka wchłaniania życia, które nas otacza, to oczy i uszy otwarte, to tajemnica współodczuwania przyrody
i człowieka. Wędrówką nie będzie przyspieszony tupot nóg, nadmiar krzykliwego humoru, lecz właśnie cisza wśród ciszy lasu, skupienie wobec wschodów czy zachodów słońca. To wyczucie wędrownik łatwo odszuka w sobie.
WĘDROWNIK - jest zawsze gotów nieść pomoc.
WĘDROWNIK - bardziej niż jakikolwiek inny harcerz jest przyjacielem całego świata. Wędrownika ciągnie siła nieprzeparta w dal na coraz to nowe, nieznane szlaki, nie pozwala zastygnąć mu
w wygodnym, osiadłym życiu, toczącym się zbyt wolno.
WĘDROWNIK - spostrzega urok życia wszędzie, gdziekolwiek się znajdzie, gdyż odkrywa to, czego inni w pozornej monotonii codziennych dni dopatrzyć się nie umieją. Wędrownik zna radość trudnych zwycięstw, urok przyrody, piękno zdobywania samotnie nie wydeptanych ścieżek.
WĘDROWNIK - stale uprawia wędrówki, wędruje w zimie, w lecie, na wsi, w mieście, tropi miejsca, gdzie może być pożyteczny. Drogę jego wędrówki wyznaczają wartości zawarte w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim.

               Treść Prawa Wędrowniczego 

 1.Wędrownik jest zawsze gotów pełnić służbę w dobrej sprawie, nie opuści nikogo w potrzebie, chętniej daje niż bierze.

2.Wędrownik jest odważny i sprawiedliwy, mówi prawdę, wiernie dotrzymuje danego słowa,

sumiennie spełnia swoje obowiązki.

3. Wędrownik daje dobry przykład innym.

4. Wędrownik kocha swoich najbliższych, z miłością buduje swój rodzinny dom, uczciwą pracą

zarabia na jego utrzymanie.

5. Wędrownik w każdym szanuje Człowieka, a za brata uważa każdego innego skauta, ma przyjaciół

na całym świecie.

6. Wędrownik chroni życie w każdej jego postaci, jest przyjacielem zwierząt i obrońcą przyrody.

7. Wędrownik jest pogodny, ma silną wolę, nie zniechęca się, z uśmiechem pokonuje trudności.

8. Wędrownik wymaga od siebie więcej niż od innych, stale pracuje nad sobą eliminując wady i

rozwijając zalety charakteru.

9. Wędrownik stale poszerza i doskonali swoją wiedzę i umiejętności, wszystko co robi, wykonuje

najlepiej jak potrafi.

10. Wędrownik jest wolny od nałogów pętających ducha i ciało, dba o własne zdrowie i sprawność.


Symbolika Watry Wędrowniczej

Symbolika Watry Wędrowniczej

Watra wędrownicza – symbol wędrowników, znajdujący się na naramienniku wędrowniczym, będącym odznaką zdobywaną przez wędrowniczki i wędrowników w ZHR i ZHP. Na ten symbol składa się ognisko ułożone w sposób skautowski na tzw. długie palenie. Tworzą je trzy skrzyżowane polana i znajdujące się nad nimi trzy płomienie.

 

               Symbolika poszczególnych elementów watry 

  • Ognisko - symbol ciepła, bliskości, więzi, domu, rodziny, wiedzy, energii.
  • Kolor zielony - oznacza, że wszystkie niżej wymienione punkty powinny odbywać się na tle harcerskiego życia.
  • Pierwsze polano - oznacza służbę. Wędrownik wychodzi w świat i szuka miejsca, w którym może pomóc innym. Jest przez to pożyteczny, nie zamyka się tylko w swoim środowisku.
  • Drugie polano - oznacza "szukanie miejsca w społeczeństwie"- wędrownik to nie tylko harcerz ale także osoba, która spełnia funkcje w rodzinie, szkole czy pracy. Wędrownictwo ma służyć przygotowaniu się do życia w świecie- dążenie do samorealizacji poza środowiskiem harcerskim.
  • Trzecie polano Watry - symbol samodoskonalenia się - wędrownik potrafi dążyć do tego by być coraz lepszym człowiekiem. Wyznacza sobie cele do których uparcie dąży.
  • Najmniejszy płomień Watry - "siła ciała" - wędrówka jest wysiłkiem fizycznym, który wyrabia silną wolę. Wędrownik stara się przekroczyć granice swoich możliwości fizycznych.
  • Środkowy płomień symbolizuje "siłę rozumu"- oznacza to wędrówkę po świecie wiedzy i różnych zainteresowań.
  • Najwyższy płomień oznacza "siłę ducha" - podczas życiowej wędrówki kształtuje się umysł, wędrownik dąży do poznania prawdy i Boga.
Mam nadzieję że mój skromny opis symboliki watry się spodoba,są to podstawowe informacje.Zapraszam do kolejnych postów.